Karlovičtí hasiči zabojovali – okrsek 2012

Počasí, zastaralou techniku a část soupeřů – to všechno o uplynulém víkendu porazili karlovičtí hasiči na okrskové soutěži v požárním útoku. Na start akce, kterou připravilo SDH Karlovice, nastoupila dvě domácí družstva. Kromě kategorie mužů se po roční přestávce podařilo dát dohromady i tým starých pánů. A jak to všechno dopadlo? Podle očekávání.
Intenzivní trénink spočíval v jednom útoku starých pánů, dvakrát si to zkusili muži. To vše v předvečer soutěže. Tato minimalistická taktika byla zvolena kvůli strachu z přetrénování. Jde totiž o riziko, které není radno podceňovat.  A tak se SDH Karlovice řídí heslem, že méně je někdy více. Trénink potvrdil dvě již delší dobu známé věci: voda v kádi je studená a stříkačka má problém běžet na čtyři takty. Teď už ale ke sportovním výkonům.
Samotná soutěž se nezačala vyvíjet dobře. První si na čáru stoupli karlovičtí muži a bezchybně vpadli do startovního výstřelu. Doběh k mašině byl ukázkový – nikomu nespadla přilba, nikdo nezakopl. Koš se podařilo perfektně nasadit, bez připomínek bylo i kýblování, takže mašina naplno chrlala za pár vteřin. Než rozhodčí vykouřil cigaretu, dorazila voda přes béčka a rozdělovač až k proudnicím. Pak se ale stalo něco nehezkého – zatímco pravý proud nastříkal terč perfektně, levý stále nic. Vzhledem k tomu, že mezitím došla voda i první bečka piva, byl pokus neplatný.
Poté následovaly týmy z okolních obcí. A bylo se na co dívat! Chlapci v legínách, tretrách a se stříkačkou s motorem z AUDI 2,5 TDI předvedli, jak se dělá požární sport. Diváci si jen museli dávat pozor, aby nemrkli. Jinak by totiž útok snad ani neviděli.
No a pak to přišlo – první útok starých pánů z Karlovic. V jehličkových kombinézách si řekli o návštěvu v pořadu České televize RETROMÁNIE. Nicméně start byl skvělý, skoro jako z dnešní doby. Ale ouha.  Problém se špatně nasazeným košem znamenal otřesný čas přes 50 vteřin. Zátopek by za tu dobu doběhl na pivo do Lhoty a zpátky.
Hned poté se na startovní čáru nachystali karlovičtí muži k druhému a posledními pokusu. Cíl byl jediný – dokončit útok. Hned na začátku jim ale spadl koš, takže se útok mírně pozdržel. Výsledkem byl čas přes 40 vteřin a v podstatě již jisté čtvrté místo. Bez ohledu na to, jak dopadnou druhé pokusy ostatních.
No a to nejlepší nakonec. Poslední útok celé soutěže předvedli domácí old boys. Rozkaz velitele zněl jasně: porazit mladé. Takže sázka padla na jistotu. Koš byl upevněn velmi precizně již na základně. Kýblování bylo velmi rychlé, všechny čtyři válce mašiny zafuněly na plný plyn takřka najednou a tak byl na světě krásný mezičas. Předek měl mezitím dost času vše precizně připravit na nástřik. Každý totiž ví, že karlovičtí hasiči jsou rychlejší než voda. Proudaři ještě probrali zhoršující se počasí a jeho vliv na úrodu kedluben a už mohli „pálit“ na terče. Když se rozsvítila červená světla, časomíra ukazovala krásných 37 vteřin a nějaké drobné. Výsledek? Druhé místo mezi starými a zdolání mladých.

FOTO: Snímek starých pánů s pohárem. Zcela vpravo ještě starší pán Karel Lovas, který měl na starosti udírnu. Třetí zprava v druhé řadě je pak starosta sboru Tomáš Zaoral, který točil pivo. Jejich přínos pro úspěch old boys tak byl nezpochybnitelný. Udírna je zcela vzadu uprostřed. Topilo se dubem. Klobása stále 25 korun, čímž se SDH Karlovice zařadilo mezi neziskové organizace.